Adana Altın Koza Film Festivali bu sene 40. yaşını* kutluyor.


-Festivalde, 8-14 Haziran tarihleri arasında 9 salonda toplam 190 film gösterilcek.

-Festival jüri başkanlığında Nuri Bilge Ceylan yer alıyor. Diğer jüri üyeleri; Bulut Aras, Füruzan, Mazlum Çimen, Meltem Cumbul, Özcan Alper, Özgü Namal, Uğur İçbak, Zeynep Tül Akbal Süalp

-Festivalde Nuri Bilge'ye özel bölüm ayrılmış. Jüri başkanı Nuri Bilge'nin tüm uzun metraj filmleri festival kapsamında gösterilecek. Üstüne bir de Nuri Bilge söyleşisi olacak.

-Festivalin onur ödüllerinin sahipleri; yönetmen Ömer Lütfi Akad, oyuncu Filiz Akın, oyuncu Yusuf Sezgin ve müzisyen Cahit Berkay.

-Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nda 12 film yarışıyor:
Pelin Esmer "11'e 10 Kala",
Cemal Şan "Dilber'in Sekiz Günü"
Ümit Ünal "Gölgesizler"
Murat Düzgünoğlu "Hayatın Tuzu",
Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan "İki Dil Bir Bavul"
Aslı Özge "Köprüdekiler"
Atalay Taşdiken "Momo-Kızkardeşim"
Yeşim Ustaoğlu "Pandora'nın Kutusu"
Tayfun Pirselimoğlu "Pus"
Semih Kaplanoğlu 'Süt'
Mahmut Fazıl Coşkun "Uzak İhtimal"
Erden Kıral "Vicdan"

-Festivalde Kısa Filmler de yarışıyor. 16. Altın Koza Film Festivali Öğrenci Filmleri Yarışmasında finale kalan kısa filmlerin listesini bu linke tıklayarak görebilirsiniz. Ayrıca kurmaca dalında jüri karşısına çıkacak Bir Kaplumbağa ile Tavşan Hikayesi adlı kısa filmin fragmanını da bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz. (Kesinlikle izleyiniz fragmanı. Zira bir kısa film için bu fragman çok üst düzeyde kanımca.)

Yazımı süslemesi için festivalin şöyle güzel bi afişini bulmak nasip olmadı. Festivalin sitesi de baya bakımsız zaten. Festivalde yarışan filmler falan eklenmemiş. Bizi izleyen festival sorumlusu kişiler, şu sitenin bilgi dağarcığını geliştirin lütfen.
Adana'lı sinema ve sanatseverler güçlerinin yettiği kadarıyla film festivali düzenliyorlar. Eminim ki maddi açıdan sıkıntı içinde bu işi gerçekleştiriyolar. Adam gibi sponsorları yok zaten (galiba hiç yok). Bizi izleyen sponsor yetkilileri lütfen şu festivale destek olun biraz. Veya destek olanınız varsa festivalin reklamını yapsın da kim ne ediyo görelim.
Ayrıca festivale katılacak kişilere bi çift lafım var: Festivalin ödül törenine günlük kot pantolon t-shirt ikilisi ile gelirseniz şayet, kör noktalara yerleştirilmiş sniper adamlarımız tarafından ödülü alamadan indirileceksiniz. Lütfen kıyafetlere, saça başa önem veriniz.

Yazı da her şeye değinmedim. Dikkatimi çeken şeyleri aktarmaya çalıştım sizlere.
Daha fazlasını hakediyoruz diyenler burdan buyursun.


(*Devlet Bahçeli'nin 40. yıl konuşması için tıklayınız:)

3 serzeniş:

fakeangel dedi ki...

bu festivali de siz takip edemiceksiniz ama ben edebilecem naber ? :P

Travis dedi ki...

festival günlükleri tutabilecek msn?
sana Adana muhabirliği öneriyorum:p?

Travis dedi ki...

devlet bahçeli beklenilen konuşmasını yaptı ve üstün tespitini bizlerle paylaştı.. doktor'du di mi lan bu adam.. yazık :)