"Ben, öldüğümde doğruca cennete gideceğim. Siz de şimdi 'Niye?' diye soracaksınız. Yeterince dua mı ettim? Hayır. Yeterince paylaştım mı? Pek sayılmaz. Yeterince alçak gönüllü müydüm? Kesinlikle değildim. 'Peki, cennete gideceğinden nasıl bu kadar emin olabiliyorsun?' diye soracaksınız. Ben de şunu söyleyeceğim: Çünkü doğruları konuştum."

Etkileyici bir girişe sahip olan Filth and Wisdom, 2008 yapımı bir Madonna filmi. Kısa film olarak çalışmalarına başlanılan; fakat Madonna'nın hikayeyi kısa film formatına sıkıştıramayacağına karar verdikten sonra, 81 dakikalık çekilmesiyle sonuçlanan bir film. Daha filmin başında aynı zamanda hikayenin içerisinde de yer alan bir anlatıcı ile karşılaşıyoruz. Bu anlatıcı ise Gogol Bordello müzik grubunun solisti Eugene Hütz. Müzik grubu ile anılmasının yanı sıra 2005 yılında Elijah Wood ile başrollerini paylaştığı Everything Is Illuminated filmiyle de adından sıkça söz ettiren Hütz için, oyunculuğunu gittikçe ilerlettiğini açıkça söyleyebiliriz.


Filmde üç ev arkadaşının hayatından yola çıkarak herkesin hayatına yönelik repliklerle karşılaşıyoruz. Juliette, tıp fakültesini yarıda bırakıp bir eczanede çalışan ve kafayı Afrikalı aç çocuklarla bozan biridir. Çeşitli rahatsızlıkları da olan Juliette, çalıştığı eczaneyi bu durum için bir araç gibi kullanır. Holly, küçüklüğünden beri bale yapan; fakat bu yeteneğini paraya dönüştüremediği için sürekli kafası karışık dolaşan bir kızdır. A.K.'nin güzelliğini fark etmesini sağlayıp striptizciliği önermesi ile yeni maceralara atılır. Ve anlatıcımız ile hikayemizin baş karakteri A.K., kendini banyodaki boş küvetine atıp sürekli şiirler okuyan ve bunları müzik grubu için şarkılara uyarlayan biri. Geçimini insanların fantezilerine katkıda bulunarak sağladığı için çoğu zaman ev arkadaşlarıyla sorunları olsa da, hiçbir şeyden ödün vermediği sürece hayatını yola koyacağına inanan biri.

IMDB'de 10 üzerinden 5.1'lik bir puan alsa da eleştirmenler tarafından 'gelecek vaat eden yönetmen' şeklinde tanımlanan Madonna, anlaşılan parlak dünyadan sıkılmış ve arka sokaklara girmeye çalışmış bu film ile. Ağır argo içermektedir yazısı ile bizi karşılayan film, aslında birçok hayatın içerisinden yansıtılmış bir seramoni. Başarılı oyunculukları, hikayesi ve yönetimiyle gelecek vaat ettiği ise kesin.

"İnsanlık, iki sınıfa ayrılmış gibidir. İyi olmaya çalışan insanlar ve kötü olmaya çalışan insanlar. Ama bence, arada o kadar fark yok. Çünkü tüm hayatını bir aziz gibi geçirirsen, eninde sonunda tam tersi bir hayat istersin ve çöldeki bir vaha gibi murdarlık ortaya çıkar. Tüm hayatını bok içinde geçirirsen, eninde sonunda bilgeliği ararsın. Tıpkı domuzun, mantar aradığı gibi."

6 serzeniş:

maydanoz dedi ki...

Güzel blogunuza, maydanoz blog topluluğu arasında tanıtımı için bir sayfa ayırdım, selamlar.

hacitokankoli dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Travis dedi ki...

Madonna'da var bi gariplik... artık müzik piyasasının fazla kazandırmadıgını düşündüğünden mi sinema sektörüne giriş yaptı, yoksa gerçekten anlatacakları mı var, bunu zamanla daha iyi anlarız kanımca..
@hacito
bu tarz duyurumsu serzenişler için bi köşe mi olsa hacito? yoksa her defasından gizemsel'in konusunu bu amaçlı mı kullanacaz?
ayıptır,demedi deme..:)

gizemsel dedi ki...

haha :) Mehmet ben ses etmiyorum valla. Dilediği gibi kullanır patron o. :) Madonna'ya gelince. Eski eşine dandik ötesi bir film çektirerek gözümden düşse de zamanında bu filmi beğendim. Süper değil belki ama etkileyici replikleri var ve sokak ağzını iyi kullanmış. :)

Travis dedi ki...

örnek aldıgı yönetmen de aynı durumda olan mahsunkırmızıgülmüş..
ilk ödül töreninde
"first of all, i wanna thank to mahsun" bile diyecekmiş..
fısıltı gazetesi..
hadi mahsun için "şarkı söylemesinden ve o klipleri çekmesinden iyidir" diyebiliyorduk da, madonna için diyebilecek miyiz bakalım.. kadın idoldü..pardon..hala idol:)

gizemsel dedi ki...

Yani film ve replikler iyiydi ama bu birazcık da oyuncuların performansının güzel olmasından kaynaklanıyor. Madonna'nın da payı yadsınamaz ama tüm güzellik onda değil yani. :)