Amerikan sineması alışıktır Avrupa'da ya da Asya'da yapılmış ve başarılı olmuş filmleri kendi yapımcılarıyla tekrar çekmeye. Haneke gibi bazı yönetmenler buna müsade etmeden "ingilizcesi çekilecekse de ben çekerim" tribine girerler. Bu seferki yeni yapımın yönetmeni Inside Man filminin yönetmeni Spike Lee. Filmin başrolünde ise Josh Brolin var. Ki şimdiden filmi güzelleştiren en büyük etken. Yoksa Oldboy gibi bir filmin Amerikan kültürünce uyarlanması hiç çekilmez olabilirdi. Oldboy'u diğer uyarlamalardan ayrı tutmamın sebebi ise üslubu. Sahne çevirisi yapmaya benzemez üslup çevirisi yapmak. Ama bunu da iyi yapan ya da yapmaya çalışan bir Quentin Tarantino örneği de var. Zaten biraz daha beklenseydi ve Oldboy hafızalardan silinmiş olsaydı bu filmi garanti Tarantino çekerdi. Uzaktakini alıp yakına getirmek... Tam Tarantino'nun kalemi.
Filmde, Josh Brolin'in kızını Olsen ikizlerinin kardesi Elizabeth Olsen oynuyor.Yeni Oldboy Kasım sonunda sinemalarda...

3 serzeniş:

Duygu ft dedi ki...

Yeniden çekmek çok da gerekli değildi.Zaten orjinali bu kadar aşmış bir yapım iken.

white glaze dedi ki...

Merhabalar;
Blogunuzu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım.
1452. takipçiniz benim.
Oldboy'u izledim. Psikolojimi alt üst etmişti. Hele sonu.. Hiç tahmin edemiyor insan, çok farklı bir seneryosu var. Nerdeyse 1 hafta etkisinden çıkamıştım, o derece. Çok rahatsızlık duymuştum yani :)
Bu arada çok hoş bir çekilişim var, muhakkak beklerim :)
Sevgiler
http://whiteglaze.blogspot.com
twitter: @_gamzeahmet_

Erkan Tepe dedi ki...

pek beğenmedim açıkcası ben.
Airfel klima servisi
Baymak kombi servisi
Eca kombi servisi
Buderus kombi servisi
Demirdöküm kombi servisi