Şurdan videoyu izleyip gaza gelebilirsiniz gitmek için https://youtu.be/AuWyR1nM1xA
Vidyo el emeği göz nurudur. Biline!!!
Aşağıda Belgrad(Sırbistan) gezisi sırasında aldığım notları sıraladım. Sıra sıra okuyasınız. Sıra atlamayınız lütfen!

-Havalimanında uçaktan iner inmez karşına bi polis dikilir. amacın ne, ne iş yapıyosun, nerde kalacan falan sorularını geçiştirmek için kalacağın yerin rezervasyon çıktısını almayı unutma. havalimanı çıkışında tourist information noktasından haritanı falan alabilirsin.

-Havalimanından şehre taksi, özel otobüs veya halk otobüsleri ile gidebilirsin. paran varsa 15 eurodan fazlasını vermemek koşulu ile taksi kullan derim. tabi bunu bi kaç kişi gideceğini varsayarak yazıyorum. teksen atla otobüse git. sittin saatte gidersin şehir merkezine. tam bi halk otobüsü. bizim çıktığımız vakit tıkış pıkıştı. direktoman taksiye atladık biz. biz üç kişiydik bu arada.

-Kalacak yeri airbnb'den ayarladık. reklamı da hakediyo burası.
( https://www.airbnb.com.tr/…eckout=17.10.2014&s=4tih ) 3 gece 3 kişi için 520 lira verdik. manzarası mükemmeldi. çift terası vardı. knez mihailova caddesinin dibinde sayılır. yürüyerek 4-5 dakika.

-'Tatil olsa da maçları kaçırmam abi ben' diyosan balkan bet adlı ultra gelişmiş iddaa bayilerine git. içeride maçını izler, içkini yudumlayabilir, sempatik çalışanları kesebilirsin. fiyatları yine on numara seviyesinde. en kalabalık ve en güzel:) balkan bet şubesi hotel moskova'dan knez mihailova caddesine giderken solda olan. tavsiye burası içindir. diğer yerlerde full erkek popülasyonu ile karşılaşabilirsiniz.

-Taze adlı zincir pastane tarzında dükkanlar var. her türlü hamur işini bulabilirsiniz. bu taze dükkanlarından birinde ismini öğrenemediğim büyük hamburgerler var. bildiğin kocaman hamburger. bizim kumpir muhabbetinde olduğu gibi hamburger etinin üstüne 10-15 çeşit nevaleden ne istersen koyduruyosun. fiyatı da tam bi şaka. sadece 200 dinar. 5 lira yani. bu mekanı knez mihailova caddesinin hotel moskova tarafındaki girişinden kendini soldaki sokağa bırakınca bulabilirsin. sokak girişinde bi büfe var. o büfenin arkasında taze yazısını göreceksin. sokakta coca cola sandalyeleri falan var.

-Knez mihailova caddesinin ortasında su içme yeri var. bildiğin çeşmelerden su akıyo işte. beleş. kalemegdan tarafına bakarken sağ tarafında fresco cafe var. yine dışarıda sandalye masaları var. buranın sandviçlerini çok beğendim. taze taze. bi de bu sandviç ekmekleri on numaraydı. içerde kendileri yapıyolarmış ekmekleri. bu da büyükçene. fiyatı 150 dinardı. 3-4 lira gibi bişi. yanına bi kahve ile keyfini sür. bu fresco kafenin az ilerisinde knez mihailova caddesi üzerinde siyah tasarımlı ismini unuttuğum pastaneler zincirinin bi şubesi var. bunlarında kruvasanları on numaraydı. fiyatı 57 dinar. 1-2 lira işte.

-Skadarlija sokağı veya diğer adıyla bohem sokak akşam üstü muhabbet etmelik güzel bi yer. burda da red bar'ı baya sevdim. sokağa hakim terasında kahveni içebilir veya içkini yudumlayabilirsin. bu sokaktaki türkçe menü-hoşgeldiniz afişleri asılı iki tane restoran var. onlardan birine girdik sırp yemekleri için. garson müthiş ilgisizdi. yemeklerin gelmesi yarım saati buldu. kolaları sıcaktı. bi restoranda yaşanabilcek her türlü aksiliği yaşattılar bize. asık suratlı garsonlar da cabasıydı. tavsiyem bunlara girmemeniz. sırpların yerli diyebileceğimiz yemeği sırp kebabı dedikleri bildiğiniz inegöl köftesinin sırp versiyonu. denemeseniz de olur.

-Sırplar için varsa yoksa tesla, djokovic, ve şu 1. dünya savaşını başlatan adam. her yerde bunları görebilirsiniz şehirde. tesla için müze kurmuşlar. müthiş derecede ufak. giriş 500 dinar. para vermeden de müzeyi gezmeniz mümkün bence. vermemek ayıp olur tabi. bu müzede teslanın buluşlarını deneyerek görebilirsiniz. elektrikle iletişim kurmak için mutlaka bu müzeye gidin.

-Kalemegdan dedikleri bildiğiniz park. içinde hayvanat bahçesi, türbe, kale duvarları falan var.

-Akşam 10dan sonra dükkanlarda içki satışı yok. evde içecem diyosan erkenden al.

-Mcdonaldsda ceaser classic diye bi menü var. içinde yoğurt roka olan bi hamburger. tadına bayıldım ben. hamburgere roka koymayı kim aklına getirdiyse bir an önce bize de getirsin please.. yerel bi tad babından denemelisiniz. menü fiyatı 570 dinar. 15 lira falan.

-Knez mihailovanın arka sokaklarından olan vuka karadzica sokağı bildiğiniz cihangir. daha bi elit mekan. fiyatlar da ona göre tabi. ona göre dediğim de yine pahalı değil.

-Tramvayla bi şehir turu atabilirsiniz. stari savski most köprüsünden karşıya novi beograda geçin. burda alışveriş merkezlerini de bulabilirsiniz. bu kısımda yani yeni belgradda bisikletle tur atmanız da mümkün. burası daha bi düz olduğu için bisiklet alanları fazlaca. bisiklet demişken nehir kenarında yaklaşık 5 km'lik bisiklet yolu var. bisikleti alıp baştan başa bi belgrad turu yapabilirsiniz.

-Aziz sava klisesi ayasofyadan hallice. ayasofyadan daha yüksek daha dar. gitmişken görmeden olmaz tabi. stadyum severler aziz savadan devam ederek partizanın stadını görebilirler. kızıl yıldızı da tabiki. partizan stadı karşısında yugoslavya müzesi var. yugoslavya tarihi anlatılıyor.

-Karı kız yardırmaya gelmiş türklerle karşılaşmaya hazırlıklı olun. şehirde gezilecek yerler kısıtlı olduğundan her an türklerle karşılaşabilrisiniz. ve bu türklerden bazıları, abazan olanları, etraftakilerin anlamadıklarını umarak karı kız muhabbeti
yapar. bunlardan uzaklaşmak en iyisi.

-Sırplar gayet canayakın insanlar. en azından bizim tanıştıklarımız bizle iyiydiler. türkçe kelime söylemeye çalışmaları ve tanıştıklarımızın hepsinin istanbula hayranlıkları dikkatimi çekti.

Velhasıl 3-4 arkadaşla haftasonu çok iyi vakit geçirmek için güzel bi yer. şehir olarak bi prag değil belki ama gitmesi kolay. uçak bileti ucuz, vize istemiyo, şehir ucuz. gidin görün efendim. tavsiye edilir.

0 serzeniş: