Cocukken kitaplarını okuduğumuz karakterin filminin ilgi çekici olacağını düşünmüştüm.Lakin aynen öylede oldu.Süper zevkli bir film yapmışlar ve izleme zevki üst seviyede.Güzel olacağını bekliyordum, hatta sırf bu yüzden sinemada izlemek istedim.

Arthur Conan Doyle'un ünlü karakteri sherlock holmes uyarlamasında ve cesyr ortağı watson'un maceralarını anlatıyor.Mark Strong'un canlandırdığı düşman blackwood rolünü oynuyor ve filmde kendine bir yer edinmişHemen filme geçelim, överken eleştirme işine başlayalım hemen.

Öncelikle arkadaşımın dikkat ettiği ve benim hafiften es geçebildiğim bir noktadan bahsetmek istiyorum.Eski zaman Londrasından çok güzel bahsetmişler.Demek istediğim, mekanları, ışıkları süper ayarlamışlar.Hani sahnelerin çoğunlugunu karanlık yapmışlar ve böyle daha gizemli bir hava olmuş.

Bunun dışında filmde en ilgi çekici olaylardan biri Holmes'in inanılmaz dövüş kabiliyetiydi.Bir dakka burada bir duralım.Ben Holmes'i bu kadar kavgacı olarak bilmezdim ya, acaba ben mi bişeyler kaçırdım ki okurken.Hani düşmanlarıyla kavga etmeyi bir yana bırakalım, dövüş gecelerine felan katılarak para kazanmayada başlamış.Yok burasına itirazım var, çekim teknikleriyle beraber süper gözüküyor göze, hatta dövüşmeden önceki stratejilerini gösteren bölüm süper, ama Holmes biraz fazla açılmış burada.

İlk zamanlarda oyuncuların inanılmaz iyi oldugunu sanıyordum ama biraz daha düşündükten sonra Jude Law hakkında bazı sorunlarım oluştu.Bilmiyorum, sanki rol için biraz böyle fazla yumuşak kalmış gibi.Hani bir doktordan bahsediyoruz, narin bir görünüşü war ama sanki biraz fazla misyon yüklemişler gibi kendisine.Hani bu biraz fazla yanlı bir görüş olabilir ama belirtmek istedim.

Bunun dışında Downey J.R o saçlar ne? Yok buda olmamış.Hani her sanede farklı bir model, çoğuna havada uçuşuyor, sağa sola kayıyor hani bir kere daha düşünülmesi gereken bir ayrıntı olmuş.Ama şuraya kadar yazdıklarımının bir Guy Richie filminde dikkat edilcek gereksiz ayrıntılardan oluştugunun farkındayım, amacım asla filmi kötülemek yada fazla üstüne gitmek değildir.

Hazır oyunculara girmişken, Downey J.R dan bahsedelim.Süper, role kendinisi süper adapte etmiş, hani başka kimi koysan buraya oynar diye düşünüyorum ama yok, başkasını role adapte edemedim.Bundan daha iyi ve etkili oynadığı bir başka filmi hatırlamıyorum.Jude Law yerine birilerini koymam gerekirse J.Phoneix mesela oraya yerleşebilir.Lakin 2011 yılında çıkacak olan 2 filmde sadece Downey J..R'ın rolü garanti gibi duruyor.

Sonuç olarak baya güzel bir film olmuş.Hani ufak ayrıntılardan biraz puan kırmak gerekiyordu ama bütün olarak baktığımız zaman gerçekten izlenmeye değer bir yapıt olmuş.Son zamanlarda izlediğim en güzel filmdi kesinlikle.Not olarak 10/7.7 veriyorum

KONUK YAZAR: unjustlucifer
http://dvdmovieworld.blogspot.com


10 serzeniş:

burkarg. dedi ki...

Holmes değişmiş bu karşı çıkılmaz bir gerçek. Bildiğim kadarıyla şöminenin başına oturur, piposunu yakar ve olayı çözer Sherlock Holmes. Ama filmde ortaya bir aksiyon adamı çıkmış. Kötü mü olmuş? Hayır.

Müzikleri de harikaydı, atlamamak gerekir bunu.

Black Pearl dedi ki...

Downey jr. her filmde cok begeniyorum. Bu filmde de iyi gibi trailerdan gördugum kadariyla. Yakinda ben de izlemeyi dusunuyorum. Sagil guzel yazi icin sigara yaniklari.

wimparella dedi ki...

ne izlesem diye düşünüyordum iyi oldu bu:)

izlandik dedi ki...

Kesinlikle izlenip keyif alınabilecek derecede :)

Kavga sahnelerinden önc slow motion kullanımı, tümevarım yöntemiyle çözüme ulaşırkenki flash back'ler ve müzikler kalbur üstü olmuş.

Yalnız hikayenin ve sherlock karakterinin kimyasıyla gözle görülür ddüzeyde oynanmış. Guy Ritche Snatch'ın etkisinde kalmış biraz. Ikinci filme de Brad Pitt'i koyup tamamlayacak heralde :)

csyasoo dedi ki...

Sizi bilmem ama Sherlock karakterini izlerken yaptığı hareketler,mimikler ve diğer şeyler bana Jack Sparrow'u anımsattı :)

izlandik dedi ki...

Jack Sparrow + çingene :D

Saint Jærr Yaschare dedi ki...

Keşke bu yazıyı yazarken imlâ kurallarını göz ardı etmeseymişsiniz. Yazıyı okumama engel olacak kadar göze batan hataları gördükçe üzülüyorum.
Yorumlarınız ne kadar değerli olursa olsun onları aktardığınız diliniz bozuksa pek bir anlam ifade etmiyor benim için.
Hâlâ "-de, -da"yı nerede ayrı nerede bitişik yazacağımızı bilmiyorsak, lâkin bağlacının anlamını bilmiyorsak lütfen yazmayalım. Herkes yazmak zorunda değil ki. Eğer çok yazmak istiyorsanız en azından kullandığınız dile gereken önemi verin. Bunu sizden rica(!) ediyorum.

UnJusT/LuCiFeR dedi ki...

@ Saint Jærr Yaschare

bu hata bana ait..Ben direk yazdığım gibi düzeltmeden yolladığımdan dolayı, ve birazda boşvermişlik; aldıkları zaman en bazından bir okurlarda düzeltirler diye yollamıştım.

Bundan sonrakileri daha düzenli bir şekilde yazacağım.Hata bende, kusra bakma gerçekten..

ezgilimelodi dedi ki...

Ben de izlemekten büyük bir haz duydum.Filmin devamını bekliyorum...

LLuvia dedi ki...

Keşke Sherlock Holmes değil de başka bir adla bu filmi gösterselerdi. Eğlencelik bir film ama hikayedeki karakterleri yeterince aktaramamış yönetmen. Dövüş sahnelerini iki kere izlememiz de çok gereksizdi.