Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanını geçenlerde okuma fırsatı buldum. Romanın  isminin güzel olması bir yana roman boyunca böyle bir enstitütünün kurulması gerekliliğini o kadar güzel betimlenmiş ki insan bir işin gerekliliğine inana dursun çevresindeki kişileri de bunun gerekliliğine bir o kadar rahat inandırabilir. Mevzu bahis keza saatler olur, keza farklı bir olgu. Malum süreç boyunca aslolan işin gerekliliğine inanabilmek. Bilakis inanmayı bıraktığınız anda karşılaşılacak durum da roman içerisinde detaylıca işlenmiştir.
   Saatleri Ayarlama Enstitüsü bir yana, sinemanın doğuşu sayabileceğimiz dönemlerden (Metropolis 1927 ) bugüne saat ve zaman kavramı sinemanın vazgeçilmez detaylarından biri olmuştur. Bazen sembolik, bazen detay odaklı olarak yakın kadraja konu olan saatler de filmlerin bir parçası. Aşağıda aklıma ilk gelen duvar saatlerini paylaşıyorum. Hangi filmlere ait olduklarını bilen?

(1)
(2)
(3)
(4)


5 serzeniş:

Ahmet dedi ki...

Super bir konuya deyinmissin

bu siteyide ziyaret edersen sevinirim dostum

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-guzellik-kozmetik-parfum-afrodizyak-etkili-el-yapimi-ozel-parfum-sinirli-sayida-232717970/detay/

MİRAS dedi ki...

okumadığım bir kitaptı. Merak ettim bende okumalıyım mutlaka (:

Blogcu dedi ki...

KİŞİSEL GELİŞİM
http://kisiselgelismesagla.blogspot.com.tr/

Maket Pasta dedi ki...


Teşekkürler.
Başarılarınızın Devamını dileriz.

Chiến SEOCAM dedi ki...

Một trong những bài viết tôi được xem! Xin cảm ơn bạn. Chúc bạn may mắn và hạnh phúc

Phối chó bull pháp

Phối giống chó Corgi

Phối chó Pug

Phối giống cho Pug