Büyük güne, Akademi'nin seçtiği filmleri oscar ile ödüllendirmesine, 2 gün kaldı. Kimileri "ben oscarı önemsemem" dese de içten içe ne kadar değerli olduğunu herkes bilir. Buna Avrupa Sineması da dahil. Takip edenler de kendince bazen haklı bazen de haksız bulurlar. Ona değil de buna vermeliydi şeklinde. Kim ne derse desin, her dal için yalnız biri bu oscara sahip olacak ve bunu da 1311 üyesinin oyuncu olduğu 5830 Akedemi üyesinin oyları belirleyecek. Ama tabiki herkes gibi bizim de tahminlerimiz, bazı noktalarda da almasını dilediklerimiz var. Kuşkusuz adaylıklarda en çok konuşulan film Benjamin Button, fakat istediğini elde edeceğini düşünmemekteyim. Buyrun tahminler-dilekler. (ufak bi not: adayların sıralanışı da bir sonraki tercihimizin ne olduğu konusunda ufak bi tüyo vermektedir:)
-------------------

Film
Slumdog Millionaire
The Curious Case of Benjamin Button
Milk
The Reader
Frost/Nixon

Sitemizde yaptığımız ankette Benjamin Button ile kıyasıya mücadele eden Slumdog Millionere'in henüz Türkiyede vizyona girmemesi hasebiyle fazla bilinmediği kanısında olan Blog yöneticilerinin oyu Danny Boyle'un filminden yana.

Yönetmen
David Fincher - The Curious Case of Benjamin Button
Danny Boyle - Slumdog Millionaire
Gus Van Sant - Milk
Ron Howard - Frost/Nixon
Stephen Daldry - The Reader

Filmin güzelliği ile onun yönetilmesi eşdeğerde kavramlar değildir. Kuşkusuz Slumdog Millionaire filmi de çok güzel yönetilmiş, fakat filmdeki zaman kargaşasını bizlere pek karıştırmadan anlatabilen kurguya ve onu yönetene saygı duymak gerekir. Geçen sene Martin Scorsese yapılanın bu sene de David Fincher'e yapılıp, bu ödülü geçmişteki başarılı filmlerinin de adına vereceklerini düşünüyorum. Şayet Danny Boyle kazanırsa da sonuna kadar haketmiştir, afiyet olsun derim.

Erkek Oyuncu
Mickey Rourke - The Wrestler

Sean Penn - Milk
Frank Langella - Frost/Nixon
Brad Pitt - The Curious Case of Benjamin Button
Richard Jenkins - The Visitor

Mickey Rourke... Bu adam ödüller almayı hakediyor.Altın Küre ödüllerinde hakettiği verildi ki bunda da verileceğini düşünüyorum. Bir güreşçiyi, bir güreşçi gibi oynamak her yiğidin harcı değildir (oysa gerçekte ne kadar sempatik biri olduğunu BAFTA ödül törenin de görmüştük). Tıpkı bir gay'i, bir gay gibi oynayan Sean Penn gibi. Milk filminin yazısında da değindiğim gibi yakın tarihlerde eşcinsel karakterlere ödüller gitti. Akademi bunu yetersiz buluyorsa Sean Penn de bu ödülün sahibi olacak. Ama "yeter artık millet bizi de gay sanacak" diye düşüncelere giderlerse de oyun Mickey Rourke'den yana olacağını düşünüyorum.

Kadın Oyuncu
Kate Winslett - The Reader

Meryl Streep - Doubt
Angelina Jolie - Changeling
Anne Hathaway - Rachel Getting Maried
Melissa Chessington Leo - Frozen River

Aslında Revolutionary Road filmindeki oyunculuğu da aday gösterilebilirdi. Ama 2007'de Cate Blanchett' e verilen aynı dala iki farklı filmde aday gösterilme şerefini tattırmadılar Kate Winslett'a. Belki de buna gerek kalmadığını düşündüklerinden. Tahminlerimizin favorilerinden Kate Winslett'a oyumuz.

Yardımcı Erkek Oyuncu
Heath Ledger - The Dark Knight

Philip Seymour Hoffman - Doubt
Michael Shannon - The Revolutionary Road
Josh Brolin - Milk
Robert John Downey, Jr. - Tropic Thunder

Cevap verirken hiç düşünmediğimiz bir kısımdı burası. The Dark Knight filminin başarısının arkasındaki en büyük etken -gerek oyunculuğuyla gerekse ölümüyle- Heath Ledger'dır. Bu oyunculukla sinema tarihinin unutulmaz karakterleri arasına da Jokeri eklemiş bulunuyor. Joker zaten ekliydi demeyin, şimdi ayrı bir güzellikte ekli:) Bir de ben Michael Shannon'un filmdeki oyunculuğuna dikkat çekmek isterim ki onu da yakın bir zamanda sizlerle paylaşacam, bekleyin.

Yardımcı Kadın Oyuncu
Penélope Cruz - Vicky Cristina Barcelona
Marisa Tomei - The Wrestler
Taraji Penda Henson - The Curious Case of Benjamin Button
Amy Adams - Doubt
Viola Davis - Doubt

Sinema tarihinin unutulmaz kadın karakterlerin sayısı, erkeklerin sayısıyla kıyaslandığında bir hayli düşük. Maria Elena karakteri bir çok gönülde ikinci Marla Singer olabilecek nitelikte.Bunu bizlere iyi yansıtan Penelope Cruz'un da bunun hakkını alacağını düşünmekteyim. O olmadı mı, sırada Marisa Tomei var. Onu çıplakken izlemenin çok güzel olduğunu söyleyen Mickey Rourke gibi biz de aynı tadı aldık :)

Özgün Senaryo
Martin McDonagh - In Bruges

Andrew Stanton, Jim Reardon - Wall-E
Dustin Lance Black - Milk
Mike Leigh - Happy Go Lucky
Courtney Hunt - Frozen River

Tercihlerimizden ziyade dilediklerimiz kısmına bir örnek olsun bu kısım. Filmin ayrı bir tatlılığı var nedense. İngiliz aksanından dolayı mı desek, Ralph Fiennes'ten mi desek, Colin Farrell'den mi desek bilemedik. Sanırız senaryodan diye karar kıldık ve oyumuz da ona gidiyor. Wall-E 'nin o uzaylaşan dünyada mikroplaşan insanlar senaryosu da farklı ama ürkütücü olduğundan pek sevdiremedi In Bruges kadar.

Uyarlama Senaryo
Simon Beaufoy - Slumdog Millionaire
Eric Roth - The Curious Case of Benjamin Button
Peter Morgan - Frost/Nixon
David Hare - The Reader
John Patrick Shanley - Doubt

Filme giden ödül, senaryoya da gider kanısındayız. İzlediğimiz filmlere göre biraz farklı olduğundan; belki de masalsı tadından ötürü...

Kurgu
The Curious Case of Benjamin Button
Slumdog Millionaire
The Dark Knight
Milk
Frost/Nixon

Kurguda zamansallığın önemine dikkat çekiyor ve burda Benjamin Button diyoruz. Konusu itibariyle sıkı bir kurguya ihtiyacı olduğu ortada. Ve başarıyla da gerçekleşmiş.

Müzik
Slumdog Millionaire - A.R. Rahman
The Curious Case of Benjamin Button - Alexandre Desplat
Wall-e - Thomas Newman
Milk - Danny Elfman
Defiance - James Newton Howard

Hindistanda geçtiğinden dolayı "hadi ne zaman o iğrenç danslarını yapacaklar" diye beklerken güzel müzikler çıkıverdi karşımıza. Ama saolsun yönetmen bizleri boşuna bekletmedi, beklediğimizi filmin sonuna kaktırıvermiş :)

Animasyon Filmi
Wall -E

Kung Fu Panda
Bolt

Fazla bir şey demeye gerek yok sanırım. Wall-e işte...

Yabancı Film
Vals Im Bashir - İsrail
Entre les murs - Fransa
Der Baader Meinhof Komplex - Almanya
Okuribito - Japonya
Revanche - Avusturya

Bu sene ilk 9'a kalmıştı Üç Maymun. ilk 5 açıklanacağında umudum vardı. Bir kalabilseydi ilk 5e oyumuz direk ona olacaktı. Tahminlerimiz kısmından değil tabiki de dileklerimiz kısmından olacaktı. Fakat olmadı işte. Yine de teşekkürler Nuri Bilge. Biz sana ödülü verdik zaten de bir de sensiz düşünelim bu ödülü. O zaman da ortaya Vals Im Bashir çıkıyor. İsrail hükümeti, geçtiğimiz aylarda yaptığı askeri girişimleri (harbiden giriştiler yani) ile israilin tanıtımını oldukça yaptı zaten bizlere. Bu ödül belki onları -kendilerince- temizler diye düşündüğümden -yada düşündüklerinden- seçiyorum. Öyle işte.. Türk halkının genel kanısı, işin içinde israil varsa mutlaka bi p.çlik de vardır:)

-----------------------

Bu yıl 81. si düzenlenecek olan Oscar Ödül Töreni, geçen sene olduğu gibi bu sene de Kaliforniya'da ,Kodak Tiyatrosu'nda, yapılacak ve orijinal diliyle CNBC-e 'de, Türkçe çevirisiyle de NTV de, pazarı - pazartesiye bağlayan gecenin 01.00 saatinde canlı olarak yayınlanacak. Haberiniz ola.

9 serzeniş:

sarunas jasikevicius dedi ki...

film, yönetmen ve oyunculuklar dalında verilen 6 ödülde 2 farklı tahminimiz olmuş. Ben yönetmenin Danny Boyle'a yardımcı kadının Marisa Tomei'ye gideceğini düşünüyorum. Şahane blog bu arada, takdir ettim..

http://terssoruisareti.blogspot.com/2009/02/dark-knight-lobisi-continues.html

Travis dedi ki...

her 2 tercihini de olumlu buluyoruz fakat yazıda da dediğimiz gibi, yalnız bir ödül oluyor.. bu yüzden bu yönde kullandık. ama Danny Boyle ve Marisa Tomei alırsa da bizler seveseve göt oluruz, zira ikisini de seviyoruz:)

Travis dedi ki...

ve oscar fire mi verdi?
internete oscarı kazananların listesinin sızdığı söyleniyor. açıklamalarla yalanlansa da gerçeği pazar gecesi göreceğiz.
Bu sızan bilgilere göre
film:slumdog
yönetmen:danny boyle
erkek: mickey
kadın: kate winslett
yardımcı erkek: heath ledger
yardımcı kadın: amy adams

kaynak: http://www.news.com.au/entertainment/story/0,28383,25081722-5011000,00.html

Spicoli dedi ki...

Shannon`inki büyük talihsizlik. Ledger`a denk gelisi.

K-RaMo dedi ki...

slumdog millionare ödüllerin büyük bölümünü toplyacak gibi ama bakalım :) izlediğim en iyi filmlerden biri, her yönüyle

knn dedi ki...

"Bir güreşçiyi, bir güreşçi gibi oynamak her yiğidin harcı değildir (oysa gerçekte ne kadar sempatik biri olduğunu BAFTA ödül törenin de görmüştük)"


----- spoiler -----

oldukça eski bir mickey rourke takipçisi olarak ekleme yapma gereği duydum, aslına bakarsanız benim içimi sıkan bu biraz, mickey rourke bir çok kendi karakteriyle özdeşleşmeyen rolde oynadı şu ana kadar, birçoğunun da başarıyla üstesinden geldi, ve ödülü aslında tam da her yönüyle kendi karakterine oturan bir filmle alıyor şu an. rol yapmasına gerek yok, adam bu. şöyle ki; mickey rourke bildiğimiz oyuncu kariyerinin yanında bir profesyonel boksördür ve eğer birkaç maçını izlerseniz tarzının aslında resmen pankreas düzeyinde olduğunu farkedeceksiniz, öyle ki bu adam çok kesin kuralları olan box gibi bir sporda bile rakibi yenmeye değil acı vermeye yönelik dövüşür, abartmıyorum, gerçekten "pislik" gibi dövüşür ve maçtan sonra 'kendi tarzınızı nasıl tanımlarsınız' sorusunu yönelten gazeteciye "animalistic" (hayvani) cevabını verecek kadar da farkında bunun. ayrıca özel hayatı da aynı filmdeki kadar çalkantılıydı yıllarca, karısını dövmekten hapse girdi zamanında. bir dönemki şöhreti ve ardından gelen uzun süreli düşüşü de alkol vs. sorunları da herşeyiyle bu adam o filmdeki adamdır. o yüzdendir ki mickey rourke da ödülü yanlış filmle alanlardandır. çocukluktan, hatta aileden miras sorunların, sıkıntıların altından toplumun hiç de benimsemeyeceği yöntemlerle kalkarak yaşamış bir aktör olarak hakettiği yere bu filmle getirilmiş olmasına kendi kendine gülüyordur sanırım. herneyse, rourke'un da oscarı bu filmi için değil sinema hayatının tümündeki başarısından dolayı almış olduğunu farzetmek istiyorum. iyi seyirler.

----- spoiler -----

Adsız dedi ki...

WOW just what I was looking for. Came here by searching for latuya

my web page; twitter followers free

Adsız dedi ki...

I need to to thank you for this excellent read!
! I absolutely enjoyed every little bit of it. I've got you saved as a favorite to check out new stuff you post…

My web-site; place to buy twitter

Adsız dedi ki...

You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I
think I would never understand. It seems too complex and
very broad for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

my homepage - twitter followers free